İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. (1000TL)
Bilanço Analizi
| Kalem (000 TL) | 30.09.2025 | 31.12.2024 | Değişim (%) | Yorum |
| Toplam Varlıklar | 223.236 | 177.227 | +25.9% | Güçlü varlık büyümesi, özellikle nakit ve duran varlıklarda artış. |
| Dönen Varlıklar | 91.904 | 69.138 | +32.9% | Nakit 2.3 kat artmış, stok ve alacaklar hafif artışta. |
| Duran Varlıklar | 131.332 | 108.090 | +21.5% | Yeni yatırımlar (maddi duran varlık +21.4 milyar TL) etkili. |
| Kısa Vadeli Yükümlülükler | 40.697 | 29.968 | +35.7% | Ticari borçlar ciddi artışta (12.3 → 29.9 milyar TL). |
| Uzun Vadeli Yükümlülükler | 41.321 | 30.663 | +34.8% | Uzun vadeli kredi artışı: 20 → 29,6 milyar TL. |
| Özkaynaklar | 141.217 | 116.597 | +21.1% | Dönem karı ve kapsamlı gelir artışıyla özkaynaklar güçlenmiş. |
Yorum:
- Dönen varlıklardaki artışın ana kaynağı nakit pozisyonundaki 24,8 milyar TL’lik artıştır.
- Finansal borçlar 29,8 → 38,3 milyar TL’ye yükselmiştir (toplam yükümlülüklerin %47’si borç).
- Net borç = 38,3 – 43,7 = -5,4 milyar TL → Net nakit pozisyonu korunmuş.
- Finansal kaldıraç oranı (% borç / toplam varlık): 36,8% → Sektör ortalamasına göre makul.
Gelir Tablosu Analizi
| Kalem (000 TL) | 9A25 | 9A24 | Değişim (%) | Yorum |
| Hasılat (Satışlar) | 89.151.372 | 79.921.920 | +11.5% | Satış hacmi ve fiyat artışı etkili. |
| Brüt Kar | 7.111.453 | 7.059.823 | +0.7% | Maliyet artışı nedeniyle kâr marjı korunamamış. |
| Brüt Kar Marjı | 7.97% | 8.83% | ↓ | Hammadde fiyatları ve enerji giderleri baskısı. |
| Esas Faaliyet Karı | 4.982.131 | 8.757.635 | -43.1% | 2024’teki yüksek faaliyet kârı düşmüş. |
| Net Dönem Karı | 4.630.381 | 8.140.755 | -43.1% | Kârlılık yarı yarıya azalmış. |
| Net Kar Marjı | 5.2% | 10.2% | ↓ | Faaliyet kârlılığı ve finansman giderleri düşüşte. |
| Finansman Giderleri | 3.049.089 | 2.424.456 | +26% | Faiz giderleri artmış. |
Yorum:
- Ciro artmasına rağmen, brüt kâr sabit, net kâr %43 azalmıştır.
- Yüksek finansman maliyetleri ve artan üretim giderleri etkili.
- Net kâr 4,63 milyar TL; pay başına kazanç 1,60 TL (önceki 2,81 TL).
Nakit Akış Tablosu Analizi
| Kalem | 9A25 | 9A24 | Değişim (x) | Yorum |
| Faaliyetlerden Nakit Akışı (CFO) | 30.250.717 | 3.577.877 | +8,5 kat | Ticari borç artışı ve stok azalması katkı sağlamış. |
| Yatırım Faaliyetleri (CFI) | -6.539.042 | -12.079.414 | ↓ yatırımlar | Yatırım harcamaları yarı yarıya azalmış. |
| Finansman Faaliyetleri (CFF) | -1.893.122 | 5.241.595 | Negatif | Borç geri ödemesi ve temettü nedeniyle çıkış. |
| Net Nakit Artışı | 24.848.111 | -1.310.710 | Pozitif dönüş | Likidite güçlü biçimde artmış. |
| Dönem Sonu Nakit | 43.611.117 | 10.248.286 | +4,3 kat | Sağlam nakit pozisyonu. |
Yorum:
- İşletme nakit yaratma kapasitesi çok yükselmiş.
- Net kar düşse de nakit akışı ciddi artış göstermiş, bu da tahsilat ve işletme sermayesi yönetiminde iyileşmeyi gösteriyor.
- Yatırım harcamaları 4,8 milyar TL civarında; ağırlıklı olarak kapasite ve bakım yatırımları.
- FCF (CFO – CFI) ≈ 23,7 milyar TL, oldukça güçlü.
Oran Analizi
| Oran | 2025/9 | 2024/12 | Yorum |
| Cari Oran (Dönen Varlık / KVY) | 2,26 | 2,31 | Likidite yeterli, küçük düşüş. |
| Likidite Oranı (Nakit+Alacak / KVY) | 1,28 | 0,87 | Güçlü kısa vadeli ödeme gücü. |
| Borç / Özkaynak | 0,58 | 0,52 | Borçluluk artmış ama yönetilebilir. |
| ROA (Net Kar / Toplam Varlık) | 2,1% | 4,6% | Kârlılık düşmüş. |
| ROE (Net Kar / Özkaynak) | 3,3% | 7,0% | Özsermaye kârlılığı azalmış. |
| Net Kar Marjı | 5,2% | 10,2% | Yarıya düşüş. |
Genel Değerlendirme
| Güçlü Yönler | Zayıf Noktalar |
| Yüksek nakit ve net nakit pozisyonu. | Net kâr düşüşü (%43). |
| Satış gelirlerinde artış. | Faaliyet kâr marjı gerilemesi. |
| Faaliyet nakit akışı çok güçlü. | Finansman giderleri artışı. |
| Duran varlık yatırımları sürüyor. | Borç oranı yükselme eğiliminde. |
Sonuç
İskenderun Demir Çelik 2025’in ilk 9 ayında satışlarını artırmış, ancak faaliyet kârlılığı zayıflamış ve net kârı yarı yarıya düşmüştür. Buna karşın nakit akışı rekor seviyeye çıkmış, bilançoda güçlü likidite sağlanmıştır.
→ Finansal açıdan sağlam, fakat kârlılık baskı altında.
→ 2025 son çeyrekte düşük hammadde fiyatı ve kur dengesi olursa kârlılık toparlanabilir.
ROA – Varlık Karlılığı
- 2024’te bu oran yaklaşık %8 civarındaydı, 2025’te %2,1’e gerilemiştir.
- Şirketin varlıklarını kullanarak kâr yaratma etkinliği azalmıştır.
- Sebepler: artan finansman giderleri, azalan faaliyet kârı, yüksek duran varlık yükü.
ROE – Özsermaye Karlılığı
- 2024’te yaklaşık %12 civarındaydı → %3,3’e gerilemiştir.
- Özsermaye büyümesine rağmen net kâr düşmüş, bu da özsermaye verimliliğini ciddi şekilde zayıflatmıştır.
- Yatırımcı açısından düşük getiri seviyesidir.
ROIC – Yatırılan Sermaye Karlılığı
- ROIC %5,3 → sermaye maliyetinin (WACC ~%10) altında, yani ekonomik katma değer yaratımı zayıf.
- 2024’teki yüksek kâr dönemine göre önemli bir düşüş söz konusu.
Oranların Karşılaştırmalı Özeti
| Oran | 2024/12 | 2025/9 | Değişim | Yorum |
| ROA | %7–8 | %2,1 | ↓ | Varlık kârlılığı gerilemiş |
| ROE | %10–12 | %3,3 | ↓ | Sermaye verimliliği düşmüş |
| ROIC | %9–10 | %5,3 | ↓ | WACC altı getiri – değer kaybı riski |
Genel Değerlendirme
Olumlu Yönler
- Nakit pozisyonu çok güçlü, borçsuz büyüme imkânı.
- Faaliyet nakit akışı yüksek, gelecekteki yatırımları destekliyor.
Olumsuz Yönler
- Net kâr düşüşü oranları ciddi aşağı çekmiş.
- Sermaye maliyetinin altında getiri → ekonomik verimlilik zayıf.
- Faaliyet kârlılığındaki düşüş ROA ve ROIC’i baskılamış.
Sonuç:
ISDMR 2025’te güçlü nakit üretimi sürdürmesine rağmen kârlılık oranlarında belirgin düşüş göstermiştir.
ROA, ROE ve ROIC oranları 2024’e göre %50’den fazla gerilemiştir, bu da şirketin mevcut sermaye verimliliğinde zayıflama anlamına gelir.
CAMELS Analizi
C – Sermaye Yeterliliği
| Gösterge | 2025/9 | 2024/12 | Değerlendirme |
| Özkaynak / Toplam Varlık | %63,3 | %65,8 | Yüksek – güçlü sermaye yapısı |
| Borç / Özkaynak | 0,58 | 0,52 | Borç yükü hafif artmış ancak yönetilebilir |
| Net Borç / Özkaynak | -0,04 | -0,04 | Net nakit pozisyonu (borçtan fazla nakit) |
Yorum:
- ISDMR’nin bilançosu oldukça güçlüdür; borç oranı düşük, özkaynak payı yüksek.
- Net borç negatif olduğu için sermaye yeterliliği çok iyidir.
- Şirketin özsermayesi 141,2 milyar TL’ye çıkarak %21 artmıştır.
Not: Güçlü
A – Varlık Kalitesi
| Gösterge | 2025/9 | 2024/12 | Değerlendirme |
| Ticari Alacaklar / Toplam Varlık | 8.503 / 223.236 = %3,8 | %4,2 | Düşük riskli |
| Stoklar / Toplam Varlık | 35.553 / 223.236 = %15,9 | %19,7 | Daha etkin stok yönetimi |
| Maddi Duran Varlıklar / Toplam Varlık | %54,4 | %56,5 | Sermaye yoğun üretim yapısı |
| Karşılıklar / Borçlar | Artışta | – | Risk yönetimi kuvvetli |
Yorum:
- Alacak ve stok oranları makul seviyede, tahsilat sorunu görünmüyor.
- Maddi duran varlıklar büyük paya sahip → üretim kapasitesine yatırım odaklı yapı.
- Varlık kalitesi genel olarak yüksek, amortisman yükü dengede.
Not: Güçlü
M – Yönetim Etkinliği
| Gösterge | 2025/9 | 2024/9 | Değerlendirme |
| Varlık Devir Hızı (Satış / Toplam Varlık) | 89.151 / 223.236 = 0,40 | 79.922 / 177.227 = 0,45 | Hafif düşüş |
| Faaliyet Kar Marjı | 5,6% | 11,0% | Gerilemiş |
| CFO / Net Kar | 30.251 / 4.630 = 6,5x | 0,4x | Çok güçlü nakit yönetimi |
Yorum:
- Operasyonel nakit akışı mükemmel; yönetim sermaye yönetiminde çok başarılı.
- Ancak maliyet kontrolü ve kârlılık yönetiminde düşüş var.
- Genel olarak verimli ve güçlü bir yönetim, ancak kârlılık tarafı baskı altında.
Not: Orta-Üst Düzey
E – Kârlılık
| Gösterge | 2025/9 | 2024/9 | Değerlendirme |
| Net Kar Marjı | 5,2% | 10,2% | Azalmış |
| ROA | 2,1% | ~8% | Düşüş |
| ROE | 3,3% | ~12% | Düşüş |
| ROIC | 5,3% | ~10% | Düşüş |
| Brüt Kâr Marjı | 8,0% | 8,8% | Hafif düşüş |
Yorum:
- Ciro artmış olmasına rağmen, faaliyet ve net kâr oranlarında ciddi düşüş görülmüştür.
- Artan finansman giderleri, enerji maliyetleri ve çelik fiyatlarındaki dalgalanma etkili.
- Kârlılık zayıflamış, ancak pozitif kalmıştır.
Not: Orta
L – Likidite
| Gösterge | 2025/9 | 2024/12 | Değerlendirme |
| Cari Oran | 2,26 | 2,31 | Sağlıklı |
| Likidite Oranı | 1,28 | 0,87 | Güçlü iyileşme |
| Nakit ve Nakit Benzerleri | 43,7 milyar TL | 18,8 milyar TL | +132% artış |
| Net Nakit Pozisyonu | +5,4 milyar TL | pozitif | Borçtan fazla nakit |
Yorum:
- Şirket yüksek nakit rezerviyle kısa vadeli yükümlülüklerini fazlasıyla karşılayabiliyor.
- 2025’te faaliyet nakit akışında 8,5 kat artış → mükemmel likidite yönetimi.
Not: Çok Güçlü
S – Risk Duyarlılığı
| Risk Türü | Durum | Değerlendirme |
| Faiz Riski | Orta | Borçların bir kısmı TL kredilerden oluşuyor, faiz artışına duyarlı. |
| Döviz Riski | Orta | Dövizli borçlar var, ancak dövizli gelirlerle doğal korunma mevcut. |
| Emtia Riski | Yüksek | Çelik fiyatlarındaki dalgalanmalar marjları etkiliyor. |
| Piyasa Riski | Orta | Demir-çelik sektörüne ve global talebe bağımlı. |
Yorum:
- Global çelik fiyatları, enerji maliyetleri ve kur dalgalanmaları ISDMR’nin kârlılığını etkileyebilir.
- Ancak güçlü nakit pozisyonu ve düşük borçluluk riski azaltıyor.
Not: Orta
Genel CAMELS Sonucu
| Bileşen | Not | Değerlendirme |
| C – Sermaye Yeterliliği | Güçlü | Sağlam özkaynak yapısı |
| A – Varlık Kalitesi | Güçlü | Sağlıklı alacak ve stok yönetimi |
| M – Yönetim | Orta-Üst | Operasyonel nakit yönetimi güçlü, kârlılık zayıf |
| E – Kârlılık | Orta | Kârlılık düşmüş |
| L – Likidite | Güçlü | Nakit akışı çok iyi |
| S – Duyarlılık | Orta | Piyasa ve emtia riski mevcut |
Genel CAMELS Notu: 4,0 / 5 (Güçlü)
Sonuç Özeti
ISDMR 2025’te:
- Finansal yapısı son derece sağlam,
- Likidite ve sermaye gücü yüksek,
- Ancak kârlılık oranları düşmüş, özellikle faaliyet marjı gerilemiştir.
- Yönetim ve nakit akışı performansı güçlüdür.
- Piyasa riskleri (döviz ve çelik fiyatı) dikkatle izlenmelidir.
Genel Değerlendirme:
ISDMR, 2025’in ilk 9 ayında güçlü finansal dayanıklılığını korumuş, ancak kârlılıkta zayıflama yaşamıştır. Sermaye ve likidite açısından “yüksek güvenilirlik” seviyesindedir.


















Faaliyet raporu:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1506131
Finansal rapor:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1506130
