EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. (1000TL)
Bilanço Analizi
| Kalem | 30.09.2025 | 31.12.2024 | Değişim (₺) | Değişim (%) |
| Dönen Varlıklar | 229.845.844 | 182.856.284 | +46.989.560 | +25,7% |
| Duran Varlıklar | 293.800.584 | 242.302.690 | +51.497.894 | +21,3% |
| Toplam Varlıklar | 523.646.428 | 425.158.974 | +98.487.454 | +23,2% |
| Kısa Vadeli Yükümlülükler | 102.484.256 | 76.288.847 | +26.195.409 | +34,3% |
| Uzun Vadeli Yükümlülükler | 132.297.270 | 104.445.716 | +27.851.554 | +26,7% |
| Toplam Yükümlülükler | 234.781.526 | 180.734.563 | +54.046.963 | +29,9% |
| Özkaynaklar | 288.864.902 | 244.424.411 | +44.440.491 | +18,2% |
Yorum:
- Toplam aktifler %23,2 oranında büyümüştür; bu artışın ana kaynağı stoklar (+%11,3) ve maddi duran varlık yatırımlarıdır (+%27,4).
- Borçlar da %30 artmıştır; finansal borçların 20,9 milyar TL kısa, 111,8 milyar TL uzun vadeli kısmı vardır.
- Özkaynaklar güçlü şekilde %18 artmıştır, sermaye yapısı sağlamdır (borç/özsermaye oranı ≈ 0,81).
Gelir Tablosu Analizi
| Kalem | 2025 (000 TL) | 2024 (000 TL) | Değişim (₺) | Değişim (%) |
| Hasılat | 147.915.207 | 148.946.763 | -1.031.556 | -0,7% |
| Satışların Maliyeti | -136.076.956 | -131.351.920 | -4.725.036 | +3,6% (maliyet artışı) |
| Brüt Kâr | 11.838.251 | 17.594.843 | -5.756.592 | -32,7% |
| Faaliyet Kârı | 5.924.587 | 15.853.530 | -9.928.943 | -62,6% |
| Vergi Öncesi Kâr | 461.529 | 9.953.521 | -9.491.992 | -95,4% |
| Net Dönem Kârı | 2.516.291 | 11.280.919 | -8.764.628 | -77,7% |
| Ana Ortaklık Payı Karı | 2.384.101 | 10.787.470 | -8.403.369 | -77,9% |
Yorum:
- Satışlar yatay seyretmiştir ancak maliyetler %3,6 artmıştır → brüt kâr marjı 2024’te %11,8 iken 2025’te %8,0’a düşmüştür.
- Esas faaliyet kârı %62 düşmüştür; bu, enerji, hammadde ve kur etkilerinden kaynaklı marj daralmasına işaret eder.
- Finansman giderleri (%+25 artış) kârlılığı daha da düşürmüştür.
- Net kâr 2,5 milyar TL’ye gerileyerek geçen yılın %22’sine inmiştir.
Nakit Akış Tablosu Analizi
| Kalem | 2025 (000 TL) | 2024 (000 TL) | Değişim (₺) | Değişim (%) |
| Faaliyetlerden Nakit Akışı (CFO) | 47.211.505 | 12.741.710 | +34.469.795 | +270,5% |
| Yatırım Faaliyetlerinden Nakit Akışı | -11.030.850 | -27.154.146 | +16.123.296 | +59,4% (azalan yatırım harcaması) |
| Finansman Faaliyetlerinden Nakit Akışı | -3.015.912 | +32.544.830 | -35.560.742 | Nakit çıkışına dönmüş |
| Nakit Artışı (Net) | +42.379.420 | +23.571.887 | +18.807.533 | +79,8% |
Yorum:
- Faaliyet nakit akışı güçlü artmıştır (47,2 milyar TL). Kâr azalsa da işletme sermayesi yönetimi (alacak, stok, borç) nakit yaratmıştır.
- Yatırım harcamaları %60 azalmış, bu da pozitif nakit etkisi yaratmıştır.
- Finansman kaleminde net nakit çıkışı vardır (borç geri ödemeleri ve faiz ödemeleri).
- Dönem sonu nakit 97,6 milyar TL’ye yükselmiştir (yıl sonuna göre +42 milyar TL).
Özet Oran Analizi
| Oran | 2025 | 2024 | Yorum |
| Cari Oran (Dönen Varlık / Kısa Vadeli Yük.) | 2,24 | 2,40 | Likidite güçlü, biraz azalmış. |
| Borç / Özkaynak Oranı | 0,81 | 0,74 | Borçluluk artmış ama hâlâ düşük. |
| Brüt Kâr Marjı | 8,0% | 11,8% | Karlılık düşmüş. |
| Net Kâr Marjı | 1,7% | 7,6% | Düşüş yüksek. |
| ROA (Aktif Karlılığı) | 0,48% | 2,65% | Düşüş belirgin. |
| ROE (Özkaynak Karlılığı) | 0,83% | 4,61% | Düşüş belirgin. |
Genel Değerlendirme
Olumlu:
- Nakit akışı çok güçlüdür (CFO > net kârın 18 katı).
- Nakit ve özkaynak artışı finansal sağlamlığı sürdürmektedir.
- Likidite oranları oldukça yüksek (cari oran > 2).
Olumsuz:
- Kârlılık oranları dramatik biçimde düşmüştür.
- Faaliyet marjları daralmıştır (çelik fiyatları, enerji maliyetleri etkili olabilir).
- Finansman giderleri yüksek seyretmektedir.
ROA – Varlık Karlılığı
ROA’daki düşüş, aktiflerin kâra dönüş hızının zayıfladığını gösteriyor. Bunun nedeni faaliyet marjlarının düşmesi ve finansman giderlerinin yükselmesidir.
ROE – Özkaynak Karlılığı
ROE’nin bu kadar düşmesi, şirketin özkaynak büyüklüğünü koruduğu halde kâr yaratma kabiliyetinin ciddi biçimde zayıfladığını gösterir. Sermaye kârlılığı sektör ortalamasının çok altına inmiştir.
ROIC – Yatırılan Sermaye Getirisi
ROIC’in %1 seviyesine düşmesi, şirketin yatırım yaptığı sermayeden getiri sağlayamadığını gösterir. Özellikle amortisman artışı ve düşük faaliyet kârlılığı etkilidir.
Genel Değerlendirme
| Göstergeler | 2025 Eğilimi | Finansal Yorum |
| ROA ↓ | 2,65% → 0,48% | Aktiflerin kâra dönüş hızı çok zayıflamış. |
| ROE ↓ | 5,2% → 0,9% | Özkaynak getirisi sert düşmüş, hissedar değeri sınırlı artmış. |
| ROIC ↓ | 4,6% → 1,0% | Yatırımlar kısa vadede beklenen getiriyi sağlamamış. |
Sonuç:
Ereğli’nin 2025 döneminde varlık kârlılığı, özkaynak kârlılığı ve yatırım getirisi ciddi şekilde gerilemiştir. Şirket kârlılıktan ziyade nakit akışı ve bilanço gücüyle ayakta durmaktadır.
Yüksek nakit pozisyonu kısa vadeli riskleri azaltmakta, ancak sermaye verimliliği açısından faaliyet marjlarını artıracak önlemler gereklidir.
CAMELS ANALİZİ
C – (Sermaye Yeterliliği)
| Gösterge | 2025 | 2024 | Yorum |
| Özkaynak / Toplam Aktif | 288.864.902 / 523.646.428 = 55,2% | 57,5% | Sermaye yapısı çok güçlü. Sanayi şirketlerinde bu oran %30’un üzerindeyse güvenlidir. |
| Borç / Özkaynak Oranı | 0,81 | 0,74 | Borçluluk biraz artmış ama hâlâ düşük. |
| Kısa Vadeli Borç / Toplam Borç | 43,6% | 42,2% | Borç vadesi dengeli. Kısa vadeli risk sınırlı. |
Değerlendirme:
EREGL, özkaynak ağırlıklı bir finansman yapısına sahiptir. Sermaye yeterliliği çok güçlü (Not: A+) seviyededir.
A – (Varlık Kalitesi)
| Gösterge | 2025 | 2024 | Yorum |
| Ticari Alacaklar / Toplam Aktifler | 5,1% | 6,2% | Alacak oranı düşmüş, tahsilat gücü artmış. |
| Stoklar / Aktifler | 16,7% | 18,5% | Stok büyüklüğü dengelenmiş, yönetim iyi. |
| Duran Varlık / Aktifler | 56,1% | 57,0% | Sabit varlık ağırlıklı yapı devam ediyor. |
| Şüpheli Alacak Karşılıkları | Çok düşük | Çok düşük | Varlık kalitesi yüksek. |
Değerlendirme:
Varlık kalitesi güçlü, alacak ve stok yönetimi etkin. Aktiflerin önemli kısmı üretken sabit varlıklardan oluşuyor.
Not: A
M – (Yönetim Kalitesi)
| Gösterge | 2025 Eğilimi | Yorum |
| Faaliyet kâr marjı düşüşü | 10,6% → 4,0% | Maliyet baskısı ve düşük fiyatlar yönetim performansını etkilemiş. |
| Faaliyet nakit akışı / Net kâr | 47,2 milyar / 2,5 milyar = 18,8x | Nakit yaratma gücü çok yüksek → yönetimsel operasyon başarısı. |
| Yatırımların azaltılması | CAPEX %60 azaldı | Yönetim, temkinli stratejiyle likiditeyi korumuş. |
Değerlendirme:
Karlılıktaki düşüşe rağmen nakit yönetimi ve temkinli yatırım politikası güçlü.
Not: B+ / A- (Yönetim temkinli ama verimlilik zayıflamış)
E –(Kârlılık)
| Gösterge | 2025 | 2024 | Yorum |
| Brüt Kâr Marjı | 8,0% | 11,8% | Azalma var. |
| Net Kâr Marjı | 1,7% | 7,6% | Karlılık sert düşmüş. |
| ROA | 0,48% | 2,65% | Zayıf. |
| ROE | 0,9% | 5,2% | Düşük. |
| ROIC | 1,0% | 4,6% | Sermaye verimliliği düşük. |
Değerlendirme:
Kârlılık 2025’te ciddi biçimde zayıflamıştır. Operasyonel maliyetler yüksek, satış fiyatları baskılanmış.
Not: C+
L – (Likidite Durumu)
| Gösterge | 2025 | 2024 | Yorum |
| Cari Oran (CA / CL) | 2,24 | 2,40 | Yüksek – kısa vadeli borç ödeme gücü mükemmel. |
| Nakit Oranı | (Nakit / Kısa Vadeli Borç) = 97,7 / 102,5 = 0,95 | 0,72 | Nakit seviyeleri çok yüksek. |
| Faaliyet Nakit Akışı | 47,2 milyar TL | 12,7 milyar TL | 3,7 kat artış. |
Değerlendirme:
Şirketin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayacak güçlü nakit rezervi vardır.
Likidite mükemmel (A+) düzeydedir.
S – (Piyasa Risklerine Duyarlılık)
| Risk Türü | 2025 Gözlemi | Etki |
| Çelik fiyat dalgalanması | Yüksek volatilite, kâr marjı daralmış | Negatif |
| Kur Riski (USD/TL) | Döviz cinsinden satış ve borç var | Doğal dengeleme kısmen mevcut |
| Faiz Riski | Artan finansman giderleri %25 yükselmiş | Negatif |
| Enerji maliyeti riski | Yüksek enerji bağımlılığı | Orta risk |
Değerlendirme:
EREGL, sektör gereği piyasa ve emtia fiyatlarına duyarlı bir yapıya sahip.
Hedging uygulamaları olsa da volatilite etkisi hissediliyor.
Not: B
GENEL CAMELS SONUCU
| Bileşen | Not | Kısa Yorum |
| C – Capital Adequacy | A+ | Güçlü sermaye yapısı |
| A – Asset Quality | A | Sağlam varlık kalitesi |
| M – Management | B+ | Nakit yönetimi güçlü, kârlılık yönetimi zayıf |
| E – Earnings | C+ | Kârlılık ciddi düşüşte |
| L – Liquidity | A+ | Çok güçlü nakit pozisyonu |
| S – Sensitivity | B | Sektörel risklere açık |
Genel CAMELS Derecesi: A- (İyi, ancak kârlılık zayıf)
Genel Yorum:
Ereğli, 2025 yılında güçlü bilanço, yüksek likidite ve sermaye yapısına rağmen düşük kârlılıkla dikkat çekmektedir.
Şirket finansal açıdan sağlam, ancak operasyonel kârlılık baskı altında.
Yönetim, riskleri iyi yönetmiş fakat piyasa koşulları (çelik fiyatları, enerji maliyeti, kur etkisi) kazançları sınırlamıştır.


















Faaliyet raporu:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1506135
Finansal rapor:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1506134
