LİNK BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ YAZILIMI VE DONANIMI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Bilanço Analizi
| Kalem | 30.09.2025 (TL) | 31.12.2024 (TL) | Değişim (%) | Yorum |
| Dönen Varlıklar | 1.203.796.941 | 1.102.958.427 | +9% | Artışta esas etken ticari alacaklardaki büyüme (867,9 mn → 621,8 mn). |
| Duran Varlıklar | 689.479.529 | 681.641.868 | +1% | Maddi olmayan duran varlıklar (yazılım geliştirme vb.) ana unsur olmaya devam ediyor. |
| Toplam Varlıklar | 1.893.276.470 | 1.784.600.295 | +6% | Aktif büyüklük sınırlı da olsa artmış. |
| Kısa Vadeli Yükümlülükler | 435.698.436 | 511.891.885 | -15% | Borçluluk azalmış, ticari borçlarda düşüş (251 mn → 453 mn). |
| Uzun Vadeli Yükümlülükler | 62.095.142 | 25.701.932 | +142% | Ertelenmiş vergi yükümlülüğü artışı (19 mn → 53 mn) kaynaklı. |
| Özkaynaklar | 1.395.482.892 | 1.247.006.478 | +12% | 150,2 mn TL net dönem kârı özkaynak artışını desteklemiş. |
| Finansal Yatırımlar | 289.800.060 | 330.443.925 | -12% | Menkul değerlerde çözülme, likiditeyi faaliyetlere kaydırma eğilimi olabilir. |
| Nakit ve Nakit Benzerleri | 3.571.648 | 51.388.263 | -93% | Nakit varlıklar ciddi azalmış; likidite yönetimi zayıflamış görünüyor. |
Sonuç:
Link Bilgisayar, aktiflerini büyütmüş, kısa vadeli borçlarını azaltmış ancak nakit pozisyonunu önemli ölçüde tüketmiştir. Bu durum faaliyetlerin finansmanı için nakit kullanımının arttığını gösterir.
Gelir Tablosu Analizi
| Kalem | 2025 (TL) | 2024 (TL) | Değişim (%) | Yorum |
| Hasılat | 1.161.236.539 | 124.130.560 | +835% | Satışlarda olağanüstü artış — muhtemelen yazılım lisans yenilemeleri veya yeni projeler. |
| Satışların Maliyeti | -819.100.163 | -52.222.690 | +1468% | Maliyetler de artmış, ancak brüt kâr oranı korunmuş. |
| Brüt Kâr | 342.136.376 | 71.907.870 | +376% | Karlılık operasyonel olarak güçlü. |
| Esas Faaliyet Kârı | 200.988.153 | 9.297.874 | +2063% | Operasyonel verimlilikte belirgin iyileşme. |
| Net Dönem Kârı | 150.180.664 | 760.141 | ≈ +19.600% | Kârda dramatik artış; hem satış hem marj etkili. |
| Brüt Kâr Marjı | %29,5 | %58 | ↓ | Marj düşmüş olsa da ciro artışı kârlılığı taşımış. |
| Net Kâr Marjı | %12,9 | %0,6 | ↑ | Net kârlılık sektörel ortalamanın üzerinde. |
Sonuç:
2025’in ilk 9 ayında satış ve kâr büyümesi dikkat çekici. Brüt marj gerilese de ölçek etkisi net kârlılığı kuvvetlendirmiştir.
Nakit Akış Tablosu Analizi
| Nakit Akışı Kalemi | 2025 (TL) | 2024 (TL) | Değişim ve Yorum |
| İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışı | +37.9 mn | -63.3 mn | Nakit yaratma yeniden pozitife dönmüş; tahsilatlar hızlanmış. |
| Yatırım Faaliyetlerinden Nakit Akışı | -74.5 mn | -27.7 mn | Yazılım geliştirme yatırımları devam ediyor. |
| Finansman Faaliyetlerinden Nakit Akışı | -0.86 mn | +1.44 mn | Küçük çaplı faiz ödemeleri mevcut. |
| Dönem Sonu Nakit | 3.6 mn | 4.5 mn (2024/9) | Nakit seviyesi oldukça düşük, dikkat çekici bir likidite riski var. |
Sonuç:
Faaliyetler pozitif nakit yaratıyor olsa da yatırımların finansmanı için önemli nakit çıkışı olmuş. Serbest nakit akışı (CFO – yatırım harcaması) negatife dönmüş durumda (~-37 mn TL civarında).
Genel Değerlendirme ve Yorum
| Başlık | Değerlendirme |
| Likidite | Nakit ciddi azalmış, kısa vadeli yükümlülükler azalsa da likidite yönetimi riskli görünüyor. |
| Finansal Yapı | Özkaynak/Toplam Kaynak oranı ≈ %74, yani yüksek bir özkaynakla finansman yapısı var, borçluluk düşük. |
| Kârlılık | Net kâr ve faaliyet kârı güçlü artış göstermiş; ROA ve ROE oranları yükselmiş olmalı. |
| Yatırım Faaliyetleri | Maddi olmayan duran varlık yatırımları devam ediyor; yazılım AR-GE’sine odaklanılmış. |
| Faaliyet Performansı | Satış büyümesi yüksek; operasyonel verim artmış. Ancak stok düşüşü ve alacak artışı işletme sermayesini sıkıştırıyor. |
Özet Finansal Görünüm
| Gösterge | 2025/9 | 2024/12 | Yorum |
| Aktif Büyüklük | 1,89 milyar TL | 1,78 milyar TL | %6 büyüme |
| Özkaynak Oranı | %74 | %70 | Sermaye yapısı güçlü |
| Net Kâr | 150,2 milyon TL | 319 milyon (2024 FY) | Yıllık bazda güçlü kârlılık devam ediyor |
| Nakit Durumu | 3,6 milyon TL | 51 milyon TL | Ciddi düşüş – nakit akışına dikkat edilmeli |
Genel Sonuç:
Link Bilgisayar 2025’in ilk 9 ayında yüksek ciro ve kâr artışı göstermiş, ancak nakit pozisyonu ciddi biçimde zayıflamıştır.
Şirketin borç oranı düşük, özkaynak gücü yüksek olmakla birlikte faaliyetlerden elde edilen nakit akışını yatırım harcamaları tüketmiştir.
Operasyonel büyüme sürerken işletme sermayesi yönetimi kritik hale gelmiştir.
ROA – Aktif Karlılığı
Şirket aktiflerinin her 100 TL’si yaklaşık 7,9 TL net kâr üretmiştir.
Yazılım sektöründe %5–10 arası ROA güçlü kabul edilir → Link Bilgisayar verimli bir varlık kullanımı sergilemiştir.
ROE – Özsermaye Karlılığı
Şirketin sermaye sahipleri, yatırdıkları her 100 TL özkaynak karşılığında 10,8 TL kazanç elde etmiştir.
Bu oran 2024 sonundaki yüksek özkaynak seviyesine göre iyi bir performanstır; özsermaye kârlılığı güçlü ancak nakit dönüşümü zayıf.
ROIC – Yatırılan Sermayenin Getirisi
ROIC, ROE’ye paraleldir çünkü Link Bilgisayar neredeyse tamamen özkaynakla finansman sağlamaktadır.
Bu oran, sermaye maliyeti (WACC ≈ %15 varsayılırsa) biraz altında, yani yatırımlar henüz tam getiri yaratma aşamasında değildir.
Karşılaştırmalı Yorum
| Oran | 2024 (yaklaşık) | 2025/9 | Değişim | Yorum |
| ROA | %5 civarı | %7,9 | ↑ | Varlık verimliliği iyileşmiş. |
| ROE | %9 civarı | %10,8 | ↑ | Sermaye kârlılığı artmış, özkaynak artışına rağmen kârlılık korunmuş. |
| ROIC | %8 civarı | %10,8 | ↑ | Faaliyet verimliliği artmış, yatırımların getirisi yükselmiş. |
Genel Değerlendirme
- ROA ve ROE yükselmiş, bu da operasyonel büyümenin kârlılığı desteklediğini gösteriyor.
- ROIC ≈ ROE, şirketin borçsuz (özsermayeye dayalı) yapısını doğruluyor.
- Finansal kaldıraç düşük, bu da riski azaltıyor ama özsermaye getirisini sınırlıyor.
- Likidite zayıf olduğu için, sürdürülebilir büyüme için nakit yaratma kapasitesinin korunması kritik.
- Kârlılık oranları güçlü olsa da serbest nakit akışı negatif, bu durum kısa vadede dikkat edilmesi gereken bir risk unsuru.
Sonuç Özeti
| Gösterge | Sonuç | Finansal Anlam |
| ROA (%7,9) | Güçlü | Aktifler etkin kullanılmakta |
| ROE (%10,8) | Sağlam | Sermaye getirisi yüksek |
| ROIC (%10,8) | Orta-İyi | Sermaye maliyetine yakın |
| Likidite | Zayıf | Nakit yönetimi riski var |
| Borç Oranı | Düşük (%26) | Güçlü sermaye yapısı |
CAMELS Analizi
C – Sermaye Yeterliliği
| Gösterge | 2025/9 | Yorum |
| Özkaynak / Toplam Kaynak | 1.395,5 mn / 1.893,3 mn = %74 | Çok güçlü bir sermaye oranı. |
| Borç / Özkaynak Oranı | 497,8 mn / 1.395,5 mn = 0,36 | Düşük borçluluk düzeyi. |
| Kısa Vadeli Borç / Toplam Borç | 435,7 mn / 497,8 mn = %88 | Borçların büyük kısmı kısa vadeli, ancak tutar düşük. |
Yorum:
Şirketin sermaye yapısı son derece güçlü; neredeyse tamamen özkaynakla finanse ediliyor.
Borç oranının düşük olması finansal riski azaltıyor, özsermaye koruma gücü yüksek.
Sermaye yeterliliği: 5/5 (çok güçlü)
A – Varlık Kalitesi
| Kalem | 2025/9 (TL) | 2024/12 (TL) | Değişim | Yorum |
| Ticari Alacaklar | 867,9 mn | 621,8 mn | +40% | Alacaklar artmış, tahsilat riski yükselmiş olabilir. |
| Stoklar | 18,9 mn | 94,3 mn | -80% | Stok devir hızı artmış, iyi yönetilmiş. |
| Finansal Yatırımlar | 289,8 mn | 330,4 mn | -12% | Menkul varlıklar çözülmüş, operasyonlara yönelmiş. |
| Duran Varlıkların Payı | 36% | 38% | – | AR-GE yatırımları yüksek, teknoloji odaklı yapı sürüyor. |
Yorum:
- Ticari alacakların artışı nakit akışını zayıflatmış.
- Stokların azalması olumlu bir sinyal (daha verimli stok yönetimi).
- Maddi olmayan duran varlıkların büyük kısmı yazılım geliştirme giderleri; bu da gelecekte gelir yaratma potansiyeli taşır.
Varlık kalitesi: 4/5 (iyi)
M – Yönetim Kalitesi
Gözlemler:
- Faaliyet kârı (200,9 mn TL), 2024’e göre yaklaşık 20 kat artmış.
- Gider yönetimi etkin: genel yönetim giderleri satışların %4’ü civarında.
- Finansman giderleri son derece düşük (yalnızca 3,2 mn TL).
- AR-GE harcamaları 82,5 mn TL ile satışların %7’si civarında → yenilikçi ve sürdürülebilir büyüme politikası.
Yorum:
Yönetim, satış hacmini büyütürken gider kontrolünü korumuş.
AR-GE odaklı yatırım stratejisi uzun vadede değer yaratma potansiyeli taşır.
Yönetim kalitesi: 5/5 (çok güçlü)
E – Kârlılık
| Gösterge | 2025/9 | 2024/9 | Değişim | Yorum |
| Net Kâr | 150,2 mn TL | 0,76 mn TL | ≈ +19.600% | Güçlü performans. |
| Net Kâr Marjı | %12,9 | %0,6 | ↑ | Satış büyümesi ve maliyet kontrolü etkili. |
| ROA | %7,9 | %5 | ↑ | Aktif verimliliği artmış. |
| ROE | %10,8 | %9 | ↑ | Özsermaye getirisi güçlenmiş. |
Yorum:
2025’in ilk 9 ayında satış ve kâr artışı olağanüstü.
Brüt marj azalmış olsa da faaliyet kârı ve net kâr marjı sektörel ortalamanın üzerinde.
Kârlılık: 5/5 (çok güçlü)
L – Likidite
| Gösterge | 2025/9 | 2024/12 | Yorum |
| Nakit ve Benzerleri | 3,6 mn TL | 51,4 mn TL | -93% – ciddi düşüş |
| Cari Oran (yaklaşık) | Dönen Varlıklar / Kısa Vadeli Yükümlülükler = 1.203,8 / 435,7 = 2,76 | Cari oran yüksek ancak nakit payı çok düşük | |
| İşletme Nakit Akışı | +37,9 mn TL | -63,3 mn TL | Faaliyetlerden nakit yaratımı yeniden pozitif |
Yorum:
- Nakit oranı çok zayıf olsa da işletme faaliyetlerinden yeniden pozitif nakit akışı oluşmuş.
- Likidite sorunu kısa vadeli, operasyonel toparlanma başlamış.
→ Likidite: 3,5/5 (orta-iyi)
S – Piyasa Riskine Duyarlılık
Gözlemler:
- Döviz pozisyonu düşüktür (faizli borç neredeyse yok).
- Faiz riskine maruz kalma sınırlı.
- Yatırımların çoğu TL bazlı yazılım geliştirme ve AR-GE projeleridir.
- Ancak alacakların büyük kısmı iç piyasaya yöneliktir → talep daralması riski var.
Yorum:
Kur, faiz veya piyasa dalgalanmalarına duyarlılık düşük.
Asıl risk iç talep ve tahsilat hızıdır.
Piyasa duyarlılığı: 4/5 (düşük riskli)
CAMELS Sonuç Özeti
| Bileşen | Puan (5 Üzerinden) | Değerlendirme |
| C – Sermaye Yeterliliği | 5,0 | Çok güçlü |
| A – Varlık Kalitesi | 4,0 | İyi |
| M – Yönetim Kalitesi | 5,0 | Çok güçlü |
| E – Kârlılık | 5,0 | Çok güçlü |
| L – Likidite | 3,5 | Orta – dikkat gerektiriyor |
| S – Piyasa Duyarlılığı | 4,0 | Düşük riskli |
Genel Yorum
- Finansal sağlamlık yüksek: güçlü özkaynak yapısı, düşük borç, artan kârlılık.
- Operasyonel yönetim etkin: gider kontrolü ve AR-GE yatırımları dengeli.
- Zayıf nokta: nakit pozisyonu — nakit akışı dikkatle izlenmeli.
- Risk duyarlılığı düşük, piyasadaki dalgalanmalara karşı dayanıklı.
Sonuç:
Link Bilgisayar, 2025’in ilk dokuz ayında CAMELS kriterlerine göre “çok güçlü” bir finansal yapıya sahiptir.
Sürdürülebilir büyüme için nakit yönetimi ve tahsilat hızının iyileştirilmesi gerekmektedir.
Sermaye, yönetim ve kârlılık göstergeleri sektör ortalamasının oldukça üzerindedir.


















