PINAR SU VE İÇECEK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Bilanço Analizi
| Kalem | 2025/9 | 2024 Sonu | Değişim | Yorum |
| Toplam Varlıklar | 3.885.431.639 TL | 3.741.116.067 TL | +3,9% | Varlıklar sınırlı artmış; sabit kıymetlerdeki yüksek pay korunmuş. |
| Dönen Varlıklar | 631.875.466 TL | 596.686.699 TL | +5,9% | Likidite artışı sınırlı; stok ve ticari alacak büyümesi etkili. |
| Nakit ve Benzerleri | 23.666.854 TL | 53.229.763 TL | –55,5% | Nakit ciddi azalmış; finansman ve yatırım faaliyetleri nakit çıkışı yaratmış. |
| Ticari Alacaklar | 323.625.532 TL | 213.500.215 TL | +51,6% | Satış artışıyla birlikte tahsilat süresi uzamış olabilir. |
| Stoklar | 155.646.967 TL | 147.646.153 TL | +5,4% | Üretim artışı veya satış yavaşlamasıyla stoklar yükselmiş. |
| Toplam Yükümlülükler | 1.515.517.214 TL | 1.381.264.103 TL | +9,7% | Borç yükü artmış; özellikle uzun vadeli borçlarda belirgin yükseliş. |
| Kısa Vadeli Borçlar | 926.809.966 TL | 908.265.250 TL | +2,0% | Vadesi yakın yükümlülüklerde sınırlı artış. |
| Uzun Vadeli Borçlar | 588.707.248 TL | 472.998.853 TL | +24,5% | Uzun vadeli kredi kullanımı artmış; finansman yapısı daha uzun vadeye yayılmış. |
| Özkaynaklar | 2.369.914.425 TL | 2.359.851.964 TL | +0,4% | Net dönem kârı ile artış sınırlı; özkaynak güçlü fakat büyüme yavaş. |
Yorum:
PINSU’nun bilançosu dengeli görünse de nakit azalışı ve alacakların artışı kısa vadede likidite riski oluşturuyor. Buna karşılık duran varlıklar (özellikle tesis ve makine yatırımları) yüksek seviyesini korumuş.
Gelir Tablosu Analizi
| Kalem | 2025/9 | 2024/9 | Değişim | Yorum |
| Hasılat | 2.045.924.564 TL | 1.894.197.331 TL | +8,0% | Satışlar artmış; talep güçlü kalmış. |
| Satışların Maliyeti | 1.000.976.946 TL | 1.031.265.071 TL | –2,9% | Maliyetler düşmüş; verimlilik artışı sağlanmış. |
| Brüt Kâr | 1.044.947.618 TL | 862.932.260 TL | +21,1% | Brüt marj iyileşmiş (%51’ten %51,1’e). |
| Esas Faaliyet Kârı | 52.667.394 TL | 36.429.373 TL | +44,6% | Operasyonel verimlilik artmış. |
| Finansman Giderleri | 210.297.338 TL | 207.514.482 TL | ≈ | Borçlanma maliyeti sabit seyretmiş. |
| Net Dönem Kârı | 24.405.261 TL | 93.464.876 TL | –73,9% | Faaliyet kârı artmasına rağmen net kâr düşmüş; finansman yükü ve vergi etkisi yüksek. |
Yorum:
2025’in 9 ayında satış ve faaliyet kârı artmasına rağmen net kâr %74 azaldı. Bu düşüş, büyük ölçüde yüksek faiz giderleri ve ertelenmiş vergi giderlerinin azalmasına rağmen parasal kazançların düşmesi kaynaklı. Karlılıkta ciddi baskı var.
Nakit Akış Tablosu Analizi
| Kalem | 2025/9 | 2024/9 | Değişim | Yorum |
| İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışı | 419.845.701 TL | 395.063.777 TL | +6,3% | Operasyonlar nakit üretmeye devam ediyor. |
| Yatırım Faaliyetlerinden Nakit Akışı | –74.244.650 TL | –106.850.901 TL | Nakit çıkışı azalmış | Yatırım harcamaları önceki yıla göre azalmış. |
| Finansman Faaliyetlerinden Nakit Akışı | –366.462.398 TL | –311.485.603 TL | –17,6% | Borç geri ödemeleri ve faiz giderleri nakit çıkışı yaratmış. |
| Dönem Sonu Nakit | 23.666.854 TL | 20.299.888 TL (2024/9) | ≈ aynı | Nakit seviyeleri düşük ama pozitif. |
Yorum:
PINSU’nun operasyonları güçlü nakit yaratıyor; ancak bu nakit büyük ölçüde finansman ödemelerinde kullanıldığı için kasa azalmış. Yatırımların azalması geçici likidite rahatlaması sağlamış.
Genel Değerlendirme
| Göstergeler | 2025 | 2024 | Yorum |
| Cari Oran = Dönen Varlıklar / KV Yükümlülükler | 0,68 | 0,66 | Likidite yetersiz (<1 ideal değil). |
| Borç/Özkaynak | 0,64 | 0,59 | Borç oranı artmış, finansal risk yükselmiş. |
| Net Kâr Marjı | %1,19 | %4,9 | Karlılık ciddi gerilemiş. |
| Aktif Kârlılığı (ROA) | ~%0,6 | ~%2,5 | Zayıflama var. |
| Özsermaye Kârlılığı (ROE) | ~%1,0 | ~%4,0 | Sermaye getirisi düşmüş. |
Sonuç ve Yorum
Olumlu Noktalar:
- Satış ve brüt kâr artışı devam ediyor.
- İşletme faaliyetleri güçlü nakit yaratıyor.
- Uzun vadeli borçların artması vade yapısını iyileştirmiş.
Olumsuz Noktalar:
- Net kâr keskin şekilde düşmüş (%–74).
- Nakit varlık azalmış, cari oran düşük.
- Finansman giderleri kârlılığı eritiyor.
Genel Yorum:
Pınar Su 2025’te satış hacmini artırmış ve operasyonel olarak kârlılığını korumuş olsa da yüksek borçlanma maliyetleri ve parasal kazançların azalması sonucu net kâr sert düşmüştür. Şirketin finansal yapısı güçlü özkaynak temeline dayansa da likidite zayıf, kârlılık baskı altında.
ROA – Aktif Kârlılığı
- ROA %2,5’ten %0,6’ya düşmüş.
- Bu, varlıkların kâr üretme kabiliyetinin belirgin biçimde zayıfladığını gösteriyor.
- Sebep: satışlar artsa da net kârın finansman giderleri nedeniyle daralması.
- Şirketin aktif büyüklüğü artmasına rağmen bu büyüklük gelir yaratımına yeterince yansımamış.
ROE – Özsermaye Kârlılığı
- ROE %3,96’dan %1,0’a geriledi.
- Yani 1 TL’lik sermaye artık sadece 0,01 TL kâr getiriyor.
- Bu, şirketin özsermaye verimliliğinin ciddi şekilde azaldığını ve yatırımcı getirilerinin zayıfladığını gösteriyor.
- Yüksek finansman giderleri özsermaye getirilerini baskılamış durumda.
ROIC – Yatırılan Sermaye Getirisi
- ROIC %1,15 seviyesinde — oldukça düşük.
- 2024 döneminde (yaklaşık) %3,0 civarındaydı.
- Şirketin yatırımlardan elde ettiği getiri, sermaye maliyetinin altında olabilir.
- Bu, yatırımların verimliliğinin azaldığı ve kullanılan sermayenin geri dönüşünün yavaşladığı anlamına gelir.
Genel Değerlendirme
| Oran | 2024 | 2025 | Değişim | Yorum |
| ROA | %2,5 | %0,6 | ▼ | Varlık kârlılığı zayıfladı |
| ROE | %3,96 | %1,03 | ▼ | Özsermaye getirisi düştü |
| ROIC | %3,0 (tahmini) | %1,15 | ▼ | Sermaye yatırımları düşük getiri sağlıyor |
Sonuç ve Genel Yorum
Finansal Güç:
- Özkaynak yapısı sağlam (%61 oranında finansman).
- Duran varlıklar yüksek ve sabit yatırımlar güçlü.
- Ancak borçlanma yapısında artış dikkat çekici.
Kârlılık:
- Tüm kârlılık oranlarında (ROA, ROE, ROIC) sert gerileme var.
- Bunun nedeni, operasyonel kazançların finansman giderleriyle silinmesi.
Verimlilik:
- Faaliyet performansı brüt kârda iyileşme gösterse de, sermaye verimliliği düşüyor.
- Şirketin gelecekte borç maliyetlerini azaltması ve nakit yönetimini güçlendirmesi gerekiyor.
C – (Sermaye Yeterliliği)
Veriler:
- Özkaynaklar: 2.369.914.425 TL
- Toplam Varlıklar: 3.885.431.639 TL
- Borçlar: 1.515.517.214 TL
- Borç/Özkaynak Oranı = 1.515.517.214 / 2.369.914.425 = 0,64
- Özkaynak Oranı = 2.369.914.425 / 3.885.431.639 = %61,0
Yorum:
- PINSU’nun sermaye yapısı oldukça güçlü.
- Toplam varlıkların %61’i özkaynakla finanse ediliyor.
- Bu oran, sanayi şirketleri için ideal (%40–60) aralığın üst sınırında.
- Sonuç: Sermaye yeterliliği güçlü, finansal dayanıklılığı yüksek.
- Ancak özsermaye kârlılığı düşük olduğu için sermaye etkinliği zayıflamış.
Puan: 4,5 / 5 (Güçlü sermaye yapısı)
A – (Aktif Kalitesi)
Veriler ve Gözlemler:
- Ticari alacaklar: 323,6 milyon TL → %52 artmış.
- Stoklar: 155,6 milyon TL → %5 artmış.
- Maddi duran varlıklar: 2,82 milyar TL → sabit kalmış.
- Nakit: 23,6 milyon TL → %55 azalmış.
Yorum:
- Alacaklardaki hızlı artış, tahsilat riskini artırıyor.
- Stoklar makul seviyede; fakat alacak/stok oranı yükselmiş.
- Duran varlıklar toplam varlıkların %73’ünü oluşturuyor → sermaye yoğun yapı.
- Nakit azalması, kısa vadeli yükümlülüklerin yönetiminde baskı yaratabilir.
Puan: 3,5 / 5 (Aktif kalitesi orta – alacak yönetimi riskli)
M – (Yönetim Kalitesi)
Değerlendirme:
- Şirket, operasyonel olarak satış hacmini artırmayı başarmış (%+8).
- Brüt kâr marjı iyileşmiş (%45’ten %51 civarına).
- Ancak finansman maliyetlerinin kârı eritmesi, finansal yönetimde etkinlik sorunu olduğunu gösteriyor.
- Faaliyet giderleri (pazarlama + genel yönetim) 2025’te %931 milyon TL’ye ulaşmış → satışların %45’i civarında.
Puan: 3,0 / 5 (Operasyonel yönetim iyi, finansal yönetim zayıf)
E –(Kârlılık)
Temel Veriler:
- Net Dönem Kârı: 24,4 milyon TL
- Net Kâr Marjı: 1,19%
- ROA: 0,63%
- ROE: 1,03%
Yorum:
- Kârlılık oranları sektör ortalamalarının oldukça altında.
- Satış artışı olmasına rağmen finansman yükü kârı eritmiş.
- 2024’e göre net kâr %74 azalmış → sürdürülebilir kârlılık sorunu var.
- Faaliyet kârı iyi olsa da borçlanma maliyetleri ve parasal kazançların düşmesi net sonucu bozmuş.
Puan: 2,5 / 5 (Zayıf kârlılık, operasyonel kâr korunsa da net kâr düşüyor)
L –(Likidite Durumu)
Veriler:
- Dönen Varlıklar: 631,9 milyon TL
- Kısa Vadeli Yükümlülükler: 926,8 milyon TL
- Cari Oran = 0,68
- Likidite Oranı (Nakit + Alacak / KV Yükümlülükler) ≈ (347 milyon / 926 milyon) = 0,37
Yorum:
- Likidite oranları ideal seviyenin oldukça altında (1,0 ve üzeri olmalı).
- Nakit ve kısa vadeli finansal yatırımlar çok düşük.
- Şirketin kısa vadeli borç ödeme kapasitesi sınırlı.
- Yüksek işletme nakit akışı bu açığı kısmen kapatıyor.
Puan: 2,0 / 5 (Likidite riski yüksek)
S – (Piyasa Riskine Duyarlılık)
Değerlendirme:
- Borçlanmanın büyük kısmı banka kredisi → faiz oranı riski taşıyor.
- Döviz pozisyonu belirtilmemiş ama ihracat oranı düşük → kur riski sınırlı, faiz riski yüksek.
- Enflasyonist ortamda parasal kazançların azalması şirketin net kârını düşürmüş.
- Dolayısıyla, faiz artışı ve maliyet enflasyonuna karşı hassasiyet yüksek.
Puan: 2,5 / 5 (Faiz ve maliyet riskine duyarlı yapı)
Genel CAMELS Puanlaması
| Bileşen | Puan | Durum |
| C – Sermaye Yeterliliği | 4,5 | Güçlü |
| A – Aktif Kalitesi | 3,5 | Orta |
| M – Yönetim Kalitesi | 3,0 | Orta |
| E – Kârlılık | 2,5 | Zayıf |
| L – Likidite | 2,0 | Zayıf |
| S – Duyarlılık | 2,5 | Orta |
Toplam Ortalama Puan: (4,5 + 3,5 + 3,0 + 2,5 + 2,0 + 2,5) / 6 = 3,0 / 5
Genel Sonuç ve Değerlendirme
Pınar Su ve İçecek (PINSU) 2025 yılı 9 aylık döneminde:
- Sermaye yapısı güçlü,
- Faaliyet performansı stabil,
ancak - Kârlılık, likidite ve finansman yönetiminde zayıflıklar sergiliyor.
Şirketin finansal sürdürülebilirliği açısından borç yönetimi ve nakit akışı optimizasyonu kritik önemde.
Orta vadede faiz giderlerini azaltmak, alacak tahsil sürelerini kısaltmak ve daha verimli yatırım stratejileri benimsemek gerekiyor.
Bu iyileştirmeler yapılırsa PINSU’nun kârlılığı yeniden yükselebilir ve CAMELS notu “iyi” seviyeye çıkabilir.


















Faaliyet raporu:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1508522
Finansal rapor:https://kap.org.tr/tr/Bildirim/1508521
